dilluns, 1 de juny de 2015

Núria Güell: projectes

NÚRIA GÜELL
La Núria Güell és una artista i activista social d'uns 30 anys, exalumne del centre IES Vidreres resident a Cuba. Aquesta ha creat projectes per intentar combatre algunes de les injustícies socials que molts ni veiem.
“El meu procés creatiu s’inicia amb la ràbia. Els projectes neixen d’indignar-me amb situacions, mogudes que no entenc i que em creen un malestar interior. I el procés és idear un projecte del tema en qüestió”, diu l'artista.



PROJECTES


"Acceso a lo denegado" 2008 - La Habana, 01.06.08 - 31.10.08
Aquest és un projecte que la Núria va començar al 2008 en el qual oferia als Cubans nacionals internet (accés a lo denegat). El seu govern no els permetia accedir a internet i, per tant, a altres mitjans de comunicació per assabentar-se del que pensava el món, bàsicament. Ella va decidir de crear una plataforma on els cubans hi poguessin accedir durant el temps que ells sol·licitessin a canvi de que aquests li ensenyessin com integrar-se bé a la seva societat i conviure-hi.

"54 mm" 2012 - Espanya, 2012
El projecte 54 mm vol criticar que s'usin cossos policials contra manifestacions pacífiques. Va organitzar una trucada anònima al cos policial de que hi havia gent manifestant-se en un determinat lloc i, en arribar, es van trobar amb un grup de dianes amb gent pacífica representada en elles.



dimarts, 26 de maig de 2015


Aquests són els resultats de les eleccions municipals a tres de les ciutats més improtants:

1. BARCELONA
PartitVots%Regidors
 BARCELONA EN COMÚ-E176.33725,2111
 CiU158.92822,7210
 C's77.27911,055
 ERC-MES-BcnCO-AVANCEM-CatSí-AM76.98811,015
 PSC-CP67.3809,634
 P.P.60.8778,73
 CUP Capgirem Bcn PA51.8897,423
 PACMA5.7480,820
 EV-AE5.6970,810
 Millor Barcelona2.6280,380
 EB1.9610,280
 PxC1.6780,240
 VOX-PFYV1.5050,220
 CILUS9850,140
 UPyD8630,120
 PCPC6020,090
 PH4900,070
 FE de las JONS4550,070
 UPDIC2900,040
 P-LIB2750,040
 SAIn1670,020
 LCN990,010

2. VALÈNCIA
  • PARTITS
    REGIDORS
    VOTS
    %
  • P.P.
    10
    105.963
    25,71%
  • COMPROMÍS
    9
    95.958
    23,28%
  • C'S
    6
    63.399
    15,38%
  • P.S.O.E.
    5
    57.981
    14,07%
  • VALC
    3
    40.420
    9,81%
  • EUPV-EV-ERPV-AS:AC
    0
    19.424
    4,71%
  • UPYD
    0
    5.687
    1,38%
  • PACMA
    0
    4.473
    1,09%
  • VOX
    0
    3.293
    0,80%
  • SOM VAL
    0
    3.016
    0,73%
  • POBLE
    0
    2.858
    0,69%
  • ESPAÑA2000
    0
    1.397
    0,34%
  • EB
    0
    765
    0,19%
  • JUNTS
    0
    638
    0,15%
  • AVANT
    0
    572
    0,14%
  • UXV
    0
    501
    0,12%
  • P.C.P.E.
    0
    441
    0,11%
  • NEODEMOCRATAS
    0
    307
    0,07%
  • P-LIB
    0
    274
    0,07%
  • M.S.R.
    0
    270
    0,07%
  • PARTITS
    REGIDORS
    VOTS
    %
  • PP
    20
    208.727
    52,54%
  • PSOE
    8
    86.440
    21,76%
  • C.M. COMPROMÍS
    3
    35.881
    9,03%
  • EUPV
    2
    28.489
    7,17%
  • UPyD
    0
    11.243
    2,83%
  • VERDS
    0
    5.177
    1,30%
  • CVa
    0
    2.219
    0,56%
  • 0
    1.920
    0,48%
  • PACMA
    0
    1.771
    0,45%
  • ESQUERRA-AM
    0
    980
    0,25%
  • PUM+J
    0
    752
    0,19%
  • UxV
    0
    690
    0,17%
  • PFyV
    0
    511
    0,13%
  • PH
    0
    488
    0,12%
  • C.D.L.
    0
    482
    0,12%
  • PCPE
    0
    443
    0,11%
  • PDMA
    0
    387
    0,10%
  • DN
    0
    343
    0,09%
  • Pdex
    0
    314
    0,08%
  • U.C.E.
    0
    295
    0,07%
  • SOSDM
    0
    277
    0,07%


3. MADRID

  • PARTITS

    REGIDORS
                                                      VOTS

    %
  • P.P.
    21
    563.292
    34,55%
  • AhoraMadrid
    20
    519.210
    31,85%
  • P.S.O.E.
    9
    249.152
    15,28%
  • C's
    7
    186.059
    11,41%
  • UPyD
    0
    29.823
    1,83%
  • IZQUIERDA UNIDACOMUNIDAD DE MADRID-LOS VERDES
    0
    27.869
    1,71%
  • VOX
    0
    9.843
    0,60%
  • PACMA
    0
    9.601
    0,59%
  • LV-GV
    0
    5.419
    0,33%
  • CILUS
    0
    2.520
    0,15%
  • FE de las JONS
    0
    2.082
    0,13%
  • EB
    0
    1.891
    0,12%
  • LCN
    0
    1.256
    0,08%
  • P.C.P.E.
    0
    1.229
    0,08%
  • PH
    0
    1.034
    0,06%
  • AES
    0
    995
    0,06%
  • MJS
    0
    787
    0,05%
  • P-LIB
    0
    618
    0,04%
  • SAIn
    0
    560
    0,03%
  • P.O.S.I.
    0
    535
    0,03%
  • PCAS-TC-PACTO
    0
    484
    0,03%
  • ULEG
    0
    277
    0,02%
    • PARTITS
      REGIDORS
      VOTS
      %
    • P.P.
      31
      756.952
      49,69%
    • P.S.O.E.
      15
      364.600
      23,93%
    • IU-LV
      6
      163.706
      10,75%
    • UPyD
      5
      119.601
      7,85%
    • ECOLO
      0
      13.425
      0,88%
    • CENB
      0
      10.795
      0,71%
    • PACMA
      0
      7.071
      0,46%
    • PUM+J
      0
      6.456
      0,42%
    • AES
      0
      4.764
      0,31%
    • PIRATA
      0
      4.631
      0,30%
    • REG
      0
      4.100
      0,27%
    • PARFE
      0
      3.031
      0,20%
    • C's
      0
      2.866
      0,19%
    • FE
      0
      2.608
      0,17%
    • PFV
      0
      2.381
      0,16%
    • P.C.P.E.
      0
      2.119
      0,14%
    • PH
      0
      2.047
      0,13%
    • FE de las JONS
      0
      2.026
      0,13%
    • PDMA
      0
      1.671
      0,11%
    • ULEG
      0
      1.015
      0,07%
    • P.O.S.I.
      0
      999
      0,07%
    • FA
      0
      912
      0,06%
INACABAT